Zpět na praktické informace
Praktické informace

Dříve vyslovené přání

Občas v televizi zahlédneme případy, kdy je pacient uměle udržován při životě.  Dýchací přístroj, umělé vyživování sondou přímo do žaludku,… Někdy i několik let. Přijde nehoda, nebo rychlý průběh nemoci a člověk skončí ve stavu, ve kterém už není schopen sám za sebe rozhodovat. Zamysleli jste se někdy, co byste pro sebe v takových případech chtěli? 

Zákon pamatuje na situace, kdy každý zletilý svéprávný pacient vyjadřuje souhlas nebo nesouhlas s léčbou, která pro něj bude připadat v úvahu v době, kdy již nebude aktuálně schopen o jejím poskytnutí rozhodovat. Existuje možnost sepsat Dříve vyslovené přání (dále DVP). 

Každý jsme jiný. Někdo si přeje prodlužovat život za jakoukoli cenu, vyzkoušet všechno, jiný se rozhodne zcela opačně a ještě další si může přát, aby lékaři zkusili intenzivně léčit, a pokud taková léčba nepovede k návratu předchozího stavu nebo stabilizaci, tuto léčbu ukončit. 

Dříve vyslovené přání označuje projev vůle svéprávné osoby starší 18 let ohledně toho, jakou léčbu si do budoucna přeje a jakou nepřeje. Nemocný, ale i zdravý člověk s pomocí DVP může popsat situace, za kterých by si přál, nebo naopak nepřál, určitou medicínskou intervenci. Dříve vyslovené přání ulehčuje situaci vašim blízkým, na které se v často napjatých chvílích přenáší obtížná rozhodnutí, která se týkají našeho vlastního života.

Zdravý člověk sepisuje Dříve vyslovené přání například z obavy, že zůstane po dopravní nehodě i několik let napojen na přístrojích. Z toho je patrné, že Dříve vyslovené přání má přednost před tzv. stavem nouze, kdy má zdravotník povinnost zachraňovat pacientův život. Ovšem pozor. Žádné DVP není pro zdravotníky absolutně závazné a ti se mohou od vůle pacienta odchýlit. Musí pro to ale existovat přesvědčivé a pádné důvody, jinak jednají protiprávně.

Jak sepsat dříve vyslovené přání?

Dříve vyslovené přání je nutné sepsat písemně. I když na dříve vyslovené přání, které jsme učinili pouze ústně a je prokazatelné, by měli zdravotníci brát zřetel také.   

Dříve vyslovené přání je možné sepsat dvěma různými způsoby:

  1. Nechat si zapsat DVP do zdravotnické dokumentace pacienta při přijetí do péče nebo kdykoliv během hospitalizace. Záznam podepíše pacient, zdravotnický pracovník a svědek. Tato varianta je platná ovšem pouze při dané hospitalizaci a pro dané zdravotnické zařízení. V jiném zdravotnickém zařízení už takto sepsaná DVP neplatí. 
  2. Dříve vyslovené přání sepíšeme sami jako svůj dokument. Ten je pak platný a závazný pro všechny zdravotníky. DVP musí být sepsáno písemně, podepsáno pacientem a tento podpis pak musí být úředně ověřen. Součástí DVP musí být písemné poučení lékařem o zdravotním stavu pacienta a následcích dříve vysloveného přání. Lékařem musí být praktik, u kterého je pacient registrován, nebo jiný ošetřující lékař v oboru zdravotní péče, s níž dříve vyslovené přání souvisí. 

Před tím, než začnete DVP sepisovat, nechte si dostatek času k promyšlení. 

Co je pro mne přijatelné a co už ne? Co bych si pro sebe přál/a? Co je pro mne přirozené?  Představte si situace, do kterých se můžete v souvislosti se svým zdravotním stavem dostat a řekněte si, co je v takové situaci pro vás přijatelné a přirozené a co naopak ne. V DVP vyjadřujeme svoje preference, mluvíme o kvalitě svého života, co je náš nejlepší zájem. Zamýšlíme se tedy, co považujeme za dobrou kvalitu života. 

Je naprosto přirozené, že každý člověk vidí obdobné situace zcela jinak. 

Dobu, kdy sepisování Dříve vyslovené přání promýšlíte, využijte zároveň k rozhovorům na toto téma s rodinou, lékařem, případně dalšími osobami (psychologem, právníkem, či duchovním). Seznamte se svými zamýšlenými kroky rodinu. Ta by měla vědět, co je obsahem Dříve vysloveného přání a jaké to má důsledky. Ideální situací je, když je s DVP a důsledky seznámena a především smířena i širší rodina. V určitém ohledu je sepsání DVP i ochranou rodiny, která je pak ve vypjatých situacích ušetřena rozhodování o vašem životě. 

Poučení lékařem

Poučení lékařem by mělo obsahovat tři body.

1. Právní a etický rámec Dříve vysloveného přání

Právně i eticky jste oprávněni rozhodovat o tom, co se s vámi bude dít. Jedná se o princip respektu k autonomii pacienta. Ta nekončí ve chvíli, kdy není schopen rozhodovat, nebo komunikovat. Je nutné také upozornit na druhý pól – nikdo nesmí být do sepsání Dříve vysloveného přání jakkoliv nucen. 

2. Co nejpřesnější popis situace, ve které se má dříve vyslovené přání pacienta plnit.

Konkrétní popis situace dává zdravotníkovi jistotu, že právě nastala, a je nutné plnit DVP. Text DVP by měl být co nejvíce přesvědčivý. Obecně tedy můžete text konstruovat: 

V situaci X žádám …. a / nebo odmítám ….

3. Vyjádření pacienta ke konkrétním medicínským opatřením

Z textu DVP byl měly být především jasné odpovědi na následující otázky:

  • Mají se lékařská opatření zaměřit na mírnění doprovodných stavů? (tišení bolesti, neklidu, strachu, dušnosti, či nevolnosti?)
  • Jaký má pacient postoj k umělému podávání výživy a tekutin v předpokládané situaci? Přeje si umělé podávání výživy? (nasogastrická sonda, PEG sonda, parenterální přístup,…) Přeje si dopomoc s přirozeným příjmem potravy? (krmení,…)
  • Jak se pacient staví k resuscitaci?
  • Přeje si pacient dechovou podporu? Pokud ne, bude se ukončovat již zavedená dechová podpora? Pokud ne, bere pacient na vědomí možnost zkrácení života?
  • Jako pacient nahlíží na roli vasoaktivní podpory? (umělé zvedání tlaku)
  • Jak se pacient staví k paliativní sedaci?
  • Ja se pacient staví k podání krevní transfuze?
  • Přeje si pacient dialýzu? Pokud ne, má se zavedená ukončit? 
  • Přeje si pacient podávání antibiotik?
  • Jak se pacient staví k případnému vypnutí kardiostimulátoru nebo implantabilního kardioverteru? 
  • Jaký je vztah pacienta k hospitalizaci? Svoluje k hospitalizaci, pokud má sloužit k lepšímu tišení obtíží a není tak možné učinit v domácí hospicové péči?
  • Přeje si pacient zůstat doma a mít zajištěnou adekvátní péči tam? Kdo a případně která organizace by tuto péči měla zajišťovat? Je to s ní domluveno? S kým konkrétně?

Na základě odpovědí na tyto otázky lze pak připravit jasný, srozumitelný a přehledný text, ze kterého budou jasná pacientova přání. Ovšem povinností lékaře není pacientovi DVP sepisovat. 

Tento dokument musí být součástí dokumentace pacienta, a to i při případných přesunech do jiných zařízení.

Zároveň je důležité, aby všichni, kdo o pacienta pečují, věděli, kde je dokument uložen a co obsahuje.  

Právní hledisko DVP

Dříve vyslovené přání je upraveno v paragrafu 36 zákona o zdravotních službách.

Je potřeba mít na paměti, že dříve vyslovené přání zavazuje nejen zdravotníky a poskytovatele zdravotních služeb, ale i případného opatrovníka či zástupce pacienta. Pokud o péči tedy rozhoduje jiná osoba, musí respektovat DVP pacienta. 

Pokud panuje ohledně platnosti či pravosti DVP nejistota, pak, jedná-li se o DVP odmítající neodkladný život zachraňující zákrok, by měl být život pacienta vždy zachraňován. Jedná-li se však o zdravotní služby, které je možno poskytnout i s určitou časovou prodlevou, a ohledně DVP jsou důvodné pochybnosti, pak je namístě obrátit se na soud, aby rozhodl, jakým způsobem má být dále postupováno. 

Dříve vyslovené přání je vysoce individualizovaný dokument a proto poskytnout obecný formulář je obtížné. Nicméně na internetu najdete různé šablony pro sepsání Dříve vysloveného přání. 

Zdroje: Materiály vytvořené domácím hospicem Cesta domů, z.ú.: https://www.cestadomu.cz/aktuality/vydali-jsme-sbornik-na-tema-drive-vyslovene-prani

Zákon o zdravotních službách: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-372