„Z přístupu Hospice jsem byl nadšený a dojatý.“
Pan Brým se už několik let doma stará o svou maminku, která trpí Alzheimerovou nemocí. Rozhodl se o pomoc požádat Domácí hospic Vysočina a jejich odlehčovací služby. Jaká je jeho zkušenost s “odlehčovačkami”? Jak se vůbec o Domácím hospici Vysočina dozvěděl? Jak je spokojený?
Můžete nám říct, jak Vaše spolupráce s odlehčovacími službami Domácího hospice Vysočina začala?
V roce 2017 byla maminka na operaci s jednou kyčlí a o rok později s druhou. U druhé operace se bohužel stalo, že maminka zůstala poměrně dlouhou dobu v komatu. V lednu následujícího roku musela maminka znovu do nemocnice kvůli nedokrvování mozku. Pan doktor mě připravoval na to, že se mohou začít objevovat příznaky Alzheimerovy nemoci – zapomínání apod., což se bohužel potvrdilo. Doktor mi řekl, že už nemůže být sama doma. Takže jsem věděl, že se musím postarat já. Sehnal jsem si pečovatelku, se kterou jsem ale měl velmi negativní zkušenost. Proto jsem spolupráci ukončil. A jak jsem se dozvěděl o Domácím hospici Vysočina: Zemřel mi známý, který byl před smrtí ve vaší hospicové péči. Rodina pak na pohřbu, jako poděkování, nechávala číst nádherný dopis pro Hospic. I teď, když na něj vzpomenu, mám slzy v očích. Ten dopis tenkrát opravdu zapůsobil na všechny přítomné. Po skončení pohřbu jsem šel za dcerou toho známého a ptal jsem se jí: „Kdo to je ten Hospic?“ Hned ten den mi známá poslala na Leu (Lea Chmelařová – sociální pracovnice na středisku ve Velkém Meziříčí, pozn. red.) telefonní číslo. V pondělí jsem jí zavolal. Už z toho přístupu mě začalo mrazit. Ta laskavost, ochota a celkově milé chování. V úterý Lea přijela, dovezla smlouvu, všechno jsme probrali – co bych si představoval, jak to můžeme realizovat atd.
Nyní k nám jezdí pečovatelka – paní Hanka Čermáková – úžasná. Několikrát tu byl i pan Karel. Všichni moc milí. Když jsme navázali spolupráci, musel jsem před mamkou skrývat slzy – z toho přístupu jsem byl úplně nadšený a dojatý. Jak to může takto skvěle fungovat…
Neobával jste se, že jde o hospic?
Ne, neměl jsem žádný strach z toho, že se jedná o hospic. Žádné předsudky. Vůbec jsem to nebral špatně. Cítil jsem z toho velkou pomoc.
Jak konkrétně u vás odlehčovací služby probíhají?
Odlehčovací služby využíváme od roku 2018. Mně mamka kolikrát sotva odpoví na pozdrav, ale když přijde paní Čermáková, tak okamžitě procitá. Začne se smát. Reaguje na ni.
Paní Čermáková jezdí každé úterý odpoledne. Vykoupe maminku, umyje hlavu, udělá hygienu, převleče, promaže ji. Uvažuji o rozšíření odlehčovacích služeb o další den. Když maminka na paní Čermákovou tak skvěle reaguje. Je to anděl na zemi.
Úžasnou podporu máme i u praktického lékaře maminky – pana doktora Vavřínka, který za maminkou dojíždí domů. Každý týden si pravidelně voláme a řešíme aktuální zdravotní stav.
Dokonce pro nás jednou zdravotní sestřičky z Hospice odebírali mamince krev kvůli rozboru. Pan doktor potřeboval odběr, volal jsem to Lee, zda by bylo možné, aby to udělaly sestřičky z Hospice. Ta mi obratem volala zpět, že to pro nás může sestřička udělat. Snad za 10 minut volala samotná sestra. Úžasná organizace, jak tam vše funguje. Tam není co vytknout. Nabízeli nám i různé pomůcky, což my ale nevyužíváme, protože máme svoje.
Všude o Domácím hospici mluvím. Pokud máte někoho, kdo vám takto obrovsky pomáhá, tak máte pocit, že to musíte nějak vracet. Takže to dělám tak, že šířím informace o službách Domácího hospice Vysočina po okolí.
A my panu Brýmovi moc děkujeme. Za důvěru, kterou v naše služby vložil, i za to, jak moc šíří povědomí o Domácím hospici Vysočina.
V případě zájmu o odlehčovací služby kontaktujte naše sociální pracovnice. Kontakty naleznete zde.